Strona główna BIP Misja Organizacja i Zarząd Historia Skargi i wnioski Kontakt
Szpital Powiatowy
Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna
Zespół Pracowni Diagnostyki Obrazowej
Rehabilitacja ambulatoryjna i stacjonarna
Mammografia i programy profilaktyczne
Pogotowie Ratunkowe
Stacja Dializ
Zakład Opiekuńczo Leczniczy
Zakład Opieki Paliatywnej
Laboratorium Centralne
Druki do pobrania
Fundusze Europejskie
Zamówienia publiczne
Zapytania ofertowe

Przygotowanie do badania tomografii komputerowej

Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.

 1. ZABRANIA SIĘ przyjmowania jakichkolwiek posiłków i płynów na 4 godzin przed badaniem TK.
 2. Pacjent zgłaszający się na badanie TK musi mieć oznaczony poziom kreatyniny, który należy wykonać w laboratorium. Wynik powinien być aktualny i mieścić się w granicach normy. Nie dotyczy to pacjentów ze skierowaniami na TK kręgosłupa, HRCT, kości skroniowych oraz zatok (chyba, że lekarz kierujący wyraźnie prosi o badanie z kontrastem). Pozostali pacjenci winni zgłaszać się na badanie z poziomem kreatyniny. Jest to istotne w przypadku podania środka cieniującego (kontrastu) dożylnie do pełnej diagnostyki.
 3. Pacjenci z niewydolnością nerek, nadczynnością oraz niedoczynnością tarczycy powinni przed zarejestrowaniem się skontaktować się z pracownią tomografii komputerowej! Jeżeli poziom kreatyniny jest powyżej 2 – nie wykonujemy badań z kontrastem bez wyraźnej zgody specjalisty nefrologa.
 4. W przypadku tomografii komputerowej jamy brzusznej na badanie należy przynieść 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej. W dniu badania należy pozostać na czczo na 5 godzin przed badaniem. Pacjent zaczyna się pić DOPIERO w gabinecie. Czas picia trwa od 1 do 1,5 godziny. Po upływie tego czasu pacjent ma wykonywane badanie. Zatem pacjent zgłaszający się na badanie TK jamy brzusznej i/lub miednicy powinien być świadomy czasu oczekiwania.
 5. Przed badaniem TK nie należy przerywać stosowanego normalnie leczenia farmakologicznego.
 6. Przed badaniem TK można ubrać się w wygodny, luźny strój, unikać metalowych dodatków takich jak zamki, guziki, klamry pasków, agrafki itp. Zdjąć spinki do włosów, biżuterię, okulary, aparaty słuchowe, niestałe protezy zębowe. Wszelkich informacji w tej kwestii udzieli osoba wykonująca badanie, ponieważ nie do każdego badania pacjent jest tak samo przygotowywany.
 7. Prosimy o przyniesienie i przekazanie do wglądu posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań TK z płytkami CD oraz wyniki RTG. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis. Jest to bardzo istotne w przypadku badań z podaniem środka kontrastującego!
 8. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
 9. Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu ponieważ czas trwania zabiegów jest trudny do przewidzenia.
 10. W razie wątpliwości i jakichkolwiek pytań można dzwonić do gabinetu TK
UWAGA!!!
 • Zalecane jest spożycie większej niż zwykle ilości płynów (do 2 litrów) po badaniu z kontrastem, aby przyspieszyć usunięcie kontrastu z krwi.
 • Pacjentki w ciąży powinny koniecznie powiadomić o tym radiologa. Pacjentki karmiące piersią nie powinny karmić przez 24h po badaniu.
INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

Przed badaniem

 • Rozpoznana wcześniej alergia lub wystąpienie w przeszłości jakichkolwiek reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe.
 • Wyniki wszystkich poprzedzających badań (w tym wyniki zwykłego badania radiologicznego).
 • Skłonność do krwawień (skaza krwotoczna) w przypadku stosowania dożylnych środków kontrastowych.
 • Ciąża.

W czasie badania

Podczas badania TK pacjent, pomimo zamknięcia w hermetycznym pomieszczeniu, ma ciągłą możliwość wizualnego oraz głosowego kontaktu z badającymi. W czasie badanie pacjent powinien natychmiast zgłaszać:

 • Wszelkie nagłe dolegliwości (np. uczucie klaustrofobii).
 • Jakiekolwiek objawy po podaniu dożylnego środka cieniującego (duszność, zawroty głowy, nudności).

Powrót